PROIECT DE DEZVOLTARE INSTITUŢIONALĂ 2020- 2024

Prezentarea şcolii

Şcoala Gimnazială Şieu Odorhei este situată în localitatea Şieu Odorhei, centru de comună. Şieu Odorhei este situat la vest de oraşul Bistriţa, la 35 Km. depărtare şi la est de oraşul Beclean, la 11 km. depărtare.
Comuna Şieu Odorhei cuprinde o înşiruire de şapte sate (Bretea, Coasta, Şirioara, Cristur Şieu, Agrişu de Jos , Agrişu de Sus şi Şieu Odorhei).
Faţă de căile de comunicaţie are o poziţie favorabilă, teritoriul comunei fiind străbătut de calea ferată pe ruta Bistriţa – Cluj- Napoca şi de un drum judeţean asfaltat ( Şieu Odorhei-Beclean).
Comuna Şieu Odorhei se întinde de la comuna Şieu-Măgheruş la oraşul Beclean pe direcţia sud-vest şi de la comuna Şintereag la comuna Lechinţa pe directia nord-sud. O şcoală cu o dezvoltare pe verticală, de la învăţământul preşcolar până la învăţământul gimnazial, este cea mai importantă instituţie şcolară de pe raza comunei. Şcoala funcţionează într-un corp de clădire cu două nivele, construită în anul 1965.