REGULAMENT DE ORGANIZARE SI FUNCTIONARE

1. Prezentul Regulament de organizare si functionare a unitatii de invatamant stabileste normele de organizare a muncii si disciplina muncii in cadrul Scolii Gimnaziale Sieu- Odorhei, in conformitate cu Legea Educatiei, Statutul personalului didactic , Statutul elevului si alte norme elaborate de Ministerul Educatiei Nationale.
2. Regulile de disciplina stabilite prin regulamentul de fata se aplica tuturor persoanelor incadrate in munca la Scoala Gimnaziala Sieu- Odorhei, indiferent de natura contractului de munca, de locul de munca si de atributiile pe care le indeplineste. De asemenea, se aplica tuturor persoanelor detasate in scoala si tuturor elevilor.
3. Toate persoanele incadrate in munca la aceasta unitate, precum si elevii sunt obligati sa cunoasca dispozitiile regulamentului de fata.
4. Acest regulament urmareste sa asigure dezvoltarea libera a personalitatii elevului, sa intareasca respectul fata de drepturile si indatoririle acestuia in conditiile unei societati democratice…